У Британії цьогоріч святкують 40-річчя виникнення панк-музики в туманному Альбіоні. Це цілий культурний пласт, який став закономірним відображенням хаотичного суспільства, де молодь прагнула кращого життя та більше прав, а через знищення та непокору проявлялась бажана свобода та справжня демократія. Через майже півстоліття на протилежному боці Європи – охопленій лихоманкою Україні, процвітають ті ж самі прагнення та бажання. Саме це засвідчив великий сольний концерт проекту «Жадан та собаки», що прогримів в українській столиці минулої п’ятниці. Номінальним приводом стала презентація вже четвертої платівки гурту – «Пси», але реальним все ж здається бажання всієї тієї маси людей почути відповіді на свої запитання від особистості, якій вони довіряють.

zhadan i sobaky

Перед концертом у нас була можливість трохи поспілкуватись із Сергієм Жаданом. Його-поета знає вже багато хто, а його-музиканта – досить мало людей. Після спілкування з ним ми ще раз впевнились у своїй теорії, що Сергій – один із головних вожаків панк-руху в нашій країні, в чомусь трошки різкому і радикальному, але, тим не менш, справедливому та закономірному.

Сергію, сьогодні ви презентуєте ваш новий альбом «Пси», що готували з гуртом протягом останнього року. Які теми лягли в його основу?

Ми точно усвідомлювали свою ціль і розуміли, що хочемо зробити саме повноцінний альбом, цілісну роботу, тому і теми підбирали відповідно. Мені здається, що саме так він і звучить. Навіть, якщо порівняти його з попередніми, то він більш дорослий, драматичний, серйозний. Там є декілька тем, які зустрічаються у кожній композиції. Ми для себе його позначили як оптимістичний альбом про Апокаліпсис. З одного боку, там згадується багато неприємних речей, а з іншого – ми намагались все ж показувати їх без якогось відчаю, без тотальної безнадії. Цього разу він ще й трошки відмінний від усіх інших – зараз це повноцінний спільний проект, оскільки ми його записували в Німеччині з нашим другом Юрієм Гуржи, лідером формації «RotFront».

Zhadan 3

Як ви вже зазначали, основну ідею пісні «Пси» ви придумали під час подорожі до виправної колонії. Які ще події давали вам причини згадати їх у ваших треках?

Наприклад, парламентська криза цієї зими дала нам привід написати пісню «За#бали». «Пси» ми написали після того, як дійсно виступили в Кременчуцькій колонії. Основний меседж: життя завжди лишає право вибору. Можна боятись, а можна любити. Теми для пісень з’являються постійно від маси тих вражень, які ми отримуємо від життя.

Ви виступаєте в багатьох місцях, куди часто не заїжджають інші артисти. Чи помічали якусь різницю в публіці?

В основному, вся наша публіка більш-менш однаково сприймає нашу творчість. Правда, можна відзначити, що на сході, на Донбасі, люди ходять не стільки на рок-концерт, як просто на якийсь культурний захід, там не так багато чого взагалі відбувається. Для них завжди цікаво, з чим же ти приїхав. Ось з такою публікою і цікаво працювати: її треба навчитись переконувати.

zhadan i sobaky 4

Чи поділяєте ви думку, що українська музика зараз переживає піднесення, про яке всі говорять?

Я згоден з тим, що з’явилось певне пожвавлення: з’явилось багато цікавих проектів, що і є ознакою піднесення.

А чи є українська культура конкурентоспроможною на міжнародному рівні?

Звичайно, конкурентоспроможна. Якщо ДахаБраха або DakhDaughters виступає будь-де, то це в любому випадку це буде цікавим виступом. Є певні речі, що являються оригінальними, ось в них є такі особливості, котрі будуть цікавими всім іншим. А просте дублювання, вторинний продукт не може претендувати на інтерес за межами власного кола знайомих.

zhadan i sobaky 5

Країни вибирають різні вектори розвитку: деякі роблять культуру стратегічною сферою і регулюють, деякі надають повну свободу. Яка модель може спрацювати у нас?

Я думаю, найконструктивнішим варіантом буде той варіант, коли держава включалася б, але і не заважала. Але для цього потрібні зовсім інші механізми з культурної промоції, тому що старі радянські схеми зараз просто вже не працюють. На жаль, у нас дуже часто складається така ситуація, що будь-яка дотична історія держави зводить нанівець всі ідеї та закінчується скандалом. Насправді так не повинно бути: кожна нормальна притомна держава має створювати свою культурну політику і в цьому нічого поганого немає. Україна взагалі втрачає купу можливостей по промоції себе як країни, свого культурного продукту у світі. Культура може і повинна бути бізнесом. Якщо продукт хороший, він має продаватися і знайти свого покупця.

В той же час, у вашому недавньому інтерв’ю ви сказали, що «підтримуєте піратство», тому викладаєте всю свою музику в інтернет безкоштовно.

Ну в цьому є доля іронії, тому, що насправді у нас просто немає ринку. Якщо ти видаєш альбом, то фактично є дуже мало місць, де його можна продавати. Тому єдина користь з цього альбому – просто його промоція як музичного проекту. Якщо ж альбом в інтернеті, його слухає велика кількість людей. Частина з них, відповідно і прийде на наші концерти, а ми від цього отримаємо прибуток. Є ще продажі через інтернет-магазини, але це невеликий відсоток. Звичайно, я поважаю працю колег, авторське право, тому я трохи іронізую, але, зважаючи на всю ситуацію в країні, ми дійсно повинні підлаштовуватись під ці реалії.

Пам’ятаєте, коли ви вирішити до літературної діяльності додати ще й музичну?

Так, звичайно, це був 1997-й рік. Саме тісне спілкування з харківськими музикантами із рок-гуртів під час якихось чергових застіль і вилилось в нове захоплення музикою. З «Собаками» ми вже постійно працюємо 9 років, тому якщо наступного року нас не «розіб’є маразм», то будемо відзначати десятиріччя (сміється).

-zhadan i sobaky 7

З якими труднощами ви стикаєтесь у творчому житті?

Найважче – це комунікування. Зовсім не з колегами по гурту чи рідними, з ними-то все ідеально, найважче для мене – це бути почутим і порозумітися із тим соціумом, в якому ми зараз знаходимось. Це взагалі велика проблема українського суспільства: ми страшенно монологічні, і якось шалено не налаштовані на діалог.

В якому графіку ви зараз живете і що плануєте завершити до кінця року?

У нас зараз буде невеличкий тур із «Собаками», потім влітку в мене має вийти книжка віршів, після чого на осінь ми із гуртом і Уляною Ткач запланували підготувати театральний проект. Також восени, думаю, у нас буде тур по виховних закладах, тому, в принципі, будемо активно виступати.

zhadan i sobaky 8

Чи є такий проект, в якому дуже хотілося прийняти участь, але все ще не було можливості?

Я дуже хочу, щоб ми цього року почали знімати фільм «Ворошиловград». Ідея, сценарій – все є, фінансування на стадії активного пошуку. Якщо вона буде успішно реалізована, тоді у серпні ми приступимо до зйомок. Тому так і можете написати у статі: знімальна група шукає інвестора. Якщо такий знайдеться, то можна напряму мені і писати. Насправді, саме коли почалась війна, ми відмінили зйомки цього фільму, тому що інвестор був із Росії. Як можна брати гроші у країни-агресора?

На останок ми завжди запитуємо рекомендації тих артистів, які в свій час найбільше на вас вплинули. Щось порекомендуєте?

На мене дуже вплинув американський панк. Я колекціоную дуже багато вінілів. Найціннішим, напевно, залишається перший запис Патті Сміт, тому її слухайте в першу чергу. Звичайно, це також The Stooges, The Pretenders, Ramones.

Автор: Альона Віолаторка
Фото: Анастасія Варбан