Прем'єра вистави «Саломея» за п’єсою Оскара Уайльда стане відкриттям театрального сезону Малої сцени Палацу «Україна». Скандальна історія про винуватицю загибелі пророка Йоканаана – юну жінку, наділену незбагненною силою пристрасті, що лякає і вабить, втілення цнотливості серед розпусти – побачить світ 7 вересня. Таємницю за сімома покривалами, що вже багато років привертає увагу митців різних часів і народів, розкриє Театр Володимира Завальнюка «Перетворення». Притаманний йому синтез різних театральних систем – класичного театру, вертепу, театру тіней, театру масок і японського театру кабукі, що грає із символами, дозволяючи кожному пережити свою історію – створив фантасмагоричну версію «Саломеї», в трансформації декорацій, костюмів та образів.

Ви не побачите біблейської Саломеї, так само як Саломеї в джинсах, як це зараз модно. Ви не побачите сцен насилля в реальному часі, як того вимагає жанр, не побачите голову Йоканаана з пап’є-маше, відтяту на вимогу красуні, але ви відчуєте це! Ритуальність, ємність образів, винахідливі пластичні мізансцени. Дві взаємовиключні ролі – Ірода та Йоканаана (Іоанна Хрестителя) – у виконанні одного актора.

«Хочу пригадати, чи говорили що-небудь актори? Чи тільки звучала музика, і рухалися, дихали, жили на маленькій сцені «люди-ляльки»? І відчуваю, що це не важливо.. Звучало слово, чи ні, воно розчинилося в русі, в захоплюючому ритмі майже містичного дійства.» – Ніна Мазур, «Арт Лайн»

Дата: 7 вересня 2013. 19:00
Квитки: 50/80/100 грн в касах Палацу «Україна»
Адреса: Київ, Палац «Україна» (Мала зала), вул. Велика Васильківська, 103
Режисер: Володимир Завальнюк
Звукорежисер: Іван Завальнюк
Художник: Наталя Чепенко
Актори: Ганна Яремчук, Володимир Завальнюк, Ольга Булкіна, Ірина Бібік, Кирило Булкін, Андрій Попков

П’єса «Саломея» була написана 1892 року англійцем Оскаром Уайльдом французькою мовою спеціально для Сари Бернар, яка зіграла Саломею у прем’єрі вистави в Парижі через чотири роки. Вже понад століття п’єсу ставлять різні театри світу. Вона надихає багатьох режисерів, художників, композиторів на створення справжніх шедеврів, серед яких опера «Саломея» Ріхарда Штрауса 1905 року та ілюстрації знаменитого англійського художника Обрі Бердслі.

В основу сюжету п’єси покладена біблійна притча про пророка йоканаана – святого великомученика Іоанна Хрестителя – який проповідував прихід Месії, закликаючи до покаяння, відмови від гріха і мирських втіх. Цар Ірод шанував його, а дружина Іродіада, навпаки, ненавиділа і бажала його смерті. За Біблією, Ірод боявся стратити Йоканаана, бо остерігався народного гніву, тому Іродіада підмовила свою дочку Саломею допомогти у цьому. В п’єсі Оскара Уайльда красуня Саломея, в яку був пристрасно закоханий правитель, сама безнадійно закохана в Йоканаана. Для нього ж не існує земної любові, тому він відмовляє Саломеї. Якщо вона не може заволодіти ним живим, він буде належати їй мертвим. Звабливий танець семи покривал, засліплений пристрастю Ірод і Саломея, якій за різними джерелами було 13 чи 15 років (деякі історики стверджують, що навіть 9) просить його піднести їй в якості подарунка відрубану голову Іоанна Хрестителя…

Репліки з вистави:
«Йоканаане! Я закохана в твоє тіло! Твоє тіло біле, як лілея лугу, який ще ніколи не косили!..» (Саломея)
«Яка дивна Селена сьогодні ввечері. Вона як істерична жінка, котра усюди шукає коханців. І вона гола. Вона зовсім гола». (Ірод)
«Я не дозволяю йому воскрешати мертвих... Буде жахливо, якщо мертві повернуться». (Ірод)
«Не треба знаходити знаки у всьому, що бачиш. Це робить життя нестерпним». (Ірод)
«Де той, чаша скверни котрого вже переповнена? Де та, що віддавалась юнакам Єгипту, одягненим у полотно і гіацинти?» (Йоканаан)
«Не треба дивитись ні на людей, ні на речі. Треба дивитись тільки в дзеркала. Тому, що дзеркала відображають тільки маски...» (Ірод)
«За мною прийде той, хто сильніший за мене. Я не вартий розв'язати ремення сандалів його...» (Йоканаан)
«Не треба мріяти! Мрійники – божевільні» (Іродіада)
«Таїна кохання більше, ніж Таїна смерті. Лише на кохання треба дивитись». (Саломея)
«Бог ніколи не ховається. Він завжди є – усюди і у всім. Бог так само у злі, як і в добрі». (Юдей)
«Відрубана голова – некрасива річ.» (Ірод)
«Я поцілую твій рот, Йоканаане. Я поцілую твій рот». (Саломея)

Саломея