Незвичайні афіші з’явилися у Києві, Одесі, Бучачі, Жмеринці і Добропіллі. Плакати повідомляють, що в клуб Бучача приїде діджей світового класу, в оперний театр Жмеринки ― європейський світовий балет, у Добропіллі відбудеться грандіозний рок-концерт, у Кременчуці покажуть кращі рекламні ролики, а в Краматорську пройде міжнародний фестиваль короткометражних фільмів. Крім амбіційних планів, афіші об’єднує ще дещо: жодна з анонсованих подій не відбудеться насправді.

На всіх плакатах можна прочитати таке:

Звичайно, відомий діджей міг би приїхати в Бучач, а сучасний балет ― у Жмеринку, але події такого масштабу, на жаль, не проходять у віддалених від столиці містах. Вирішити цю проблему допоможе культурна децентралізація. Приєднуйтесь до проекту Гете-Інституту Культурно-освітня академія.

music 1-9

Ініціатором проекту став німецький Гете-Інститут. У такий спосіб організатори постаралися привернути увагу українців до проблем культурного життя на периферії. Реакція мешканців на афіші була неоднозначною: хтось був здивований, хтось розчарований, а когось це змусило інакше подивитися на культурну ситуацію в рідному місті.

У людей, які живуть у маленьких містечках, такий дефіцит культурних продуктів, що вони відчайдушно хапаються за будь-яку можливість. У Жмеринці, коли люди побачили афіші, вони одразу стали запитувати, де придбати квиток, навіть не усвідомивши, що це фейк, ― розповідає Ярослав Мінкін, учасник проекту Культурно-освітня академія. ― Але такі експерименти завжди доречні ― вони змушують спитати себе: що я можу зробити, щоб цей балет до нас усе ж таки приїхав? А, можливо, для когось це стане стимулом відкрити балетний гурток чи створити любительську трупу в місцевому театрі.

Проект пройшов у рамках Культурно-освітньої академії ― програми Гете-Інституту, спрямованої на децентралізацію культури.

Ситуація, коли культурне життя сконцентроване у двох-трьох мегаполісах, є типовою для східноєвропейських країн. Сьогодні актуальна світова тенденція полягає у децентралізації культури, тобто у переносі ініціатив, подій і заходів у регіони. Цей процес дозволяє суттєво підвищити культурний рівень країни в цілому і вплинути безпосередньо на розвиток маленьких містечок», ― говорить Фрідеріке Мьошель, головний референт культурних проектів Гете-Інституту в Україні.

Більше інформації про проект можна знайти на офіційній сторінці Культурно-освітньої академії.